Nie je Gatsby ako Gatsby

Autor: Beáta Grünmannová | 27.5.2013 o 17:15 | Karma článku: 13,37 | Prečítané:  13863x

Po niekoľkých strápneniach sa v minulosti, som sa rozhodla neodsudzovať niečo, čo som: neprečítala, nevidela, neochutnala, nezažila na vlastnej koži. Po niekoľkých omyloch, keď som sa pri výbere filmov riadila kritikmi, som sa rozhodla, robiť si o dielach vlastný názor a písať si vlastné recenzie. Pýcha, ktorá dúfam nepredchádza pád. Po zhliadnutí Veľkého Gatsbyho z roku 1974 a Veľkého Gatsbyho z roku 2013 som dospela k záveru, že Leo DiCaprio súboj s Robertom Redfordom vyhral na celej čiare. K môjmu kameňovaniu sa dostavte 7:00 zajtra ráno. Ženy s falošnou bradou, samozrejme.

K porovnávaciemu procesu som pristúpila zodpovedne. Prečítala som znovu román Francisa Scotta Fitzgeralda. Vlastná predstava, tá je aj tak najlepšia a najkrajšia. Hrdinovi dáme črty, aké sa páčia práve nám, tvár, oči, hlas. Je síce troška zahmlený, ale náš. Vlastný. Jedinečný. S jeho obrazom v hlave potom odchádzame do popcornového chrámu zistiť, či nás režisér správne pochopil a či nám vybral toho pravého herca. Môj Gatsby je velikáš na povrchu a neistý dedinský chlapec vo vnútri. Opulentnosť ad absurdum. Posadnutosť jednou jedinou ženou. Vášeň na pokraji choroby. Všetko videné jej očami. Čo jej imponuje, je dobré, čo sa jej protiví, nech zmizne. Jeho tvár odzrkadľuje jeho nálady. Raz napätá a bledá, raz nežná až krásna, raz zúrivá, raz slepá od žiaľu, raz stuhnutá v úzkosti. Tvár Leonarda DiCapria dokáže hrať všetkými odtieňmi bielej a červenej, oči dokáže zapnúť ako dva majáky. Napokon, je to film o milencoch, ktorí si neboli súdení. Je to film, kde sa pre lásku zomiera. Tak chcem vidieť cit. Gatsby 1974, Robert Redford, je chladný. A krásny. V rokoch môjho detstva to bol absolútny lámač sŕdc. Dokonalý nos, dokonalý úsmev, oči ako dve modré kocky ľadu, plavé vlasy a ruky ako od Michelangela. Dodnes považujem jeho ruky za nakrajšie tvarované, všimnite si ich raz. Ale ako Gatsby je studený a skoro nehybný. Keď dvaja čítajú tú istú knihu, nedospejú nevyhnutne k rovnakým záverom. On sa zrejme rozhodol, že bude držať emócie viac pod povrchom. Jeho Gatsby hrá s kartami blízko pri tele, nie je na ňom vidieť každý poryv citu, je to muž s tajomstvami. Filmom pláva ako tichý ľadoborec. Ako mu mám uveriť, že južanská kráska Daisy ( Mia Farrow ), s uškriekaným hlasom ( limit na vraždu za zvukový prejav maximálne 30 minút ), je centrálnym hnacím motorom jeho života. Skutočne je pre muža tohto formátu najdôležitejším problémom to, či niekedy milovala svojho manžela? Mne sa nezdá. Z knihy viem, že je ňou posadnutý. Vo filme sa skôr len zľahka potí, pretože tak chladný muž sa nemôže potiť veľmi. Ale vždy zostáva nadpriemerne estetický. Leo DiCaprio má obrovské šťastie. Z titanikovského cukríka vyrástol len obyčajne pekný muž. Ale vyrástol veľmi dobrý herec. A to, čo za Redforda vybaví aj pohľad statickej kamery na jeho tvár, o tom musí Leo presvedčiť. V jednej chvíli som dokonca uverila, že je krásny. V každej jednej, že miluje. Je to vraj remake. Každá prerábka budí automaticky podozrenie. Ale tu nie je na mieste. Pretože Baz Luhrmann neprerábal film z roku 1974, ale sfilmoval román Veľký Gatsby. Leo DiCaprio nehral Roberta Redforda, ale Jaya Gatsbyho. Na toto treba myslieť a preto sa film oplatí pozrieť. Neuvidíte remake, ale adaptáciu knihy. Plnokrvnú a živú. Choďte okuknúť, ako vyzerá hlboko zamilovaný muž. Vyzerá ako Leo DiCaprio v úlohe Veľkého Gatsbyho.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?