Nemilosrdné oko pána Pourtiera vidí Vzťahy v Košiciach

Autor: Beáta Grünmannová | 30.8.2013 o 9:47 | (upravené 30.8.2013 o 10:05) Karma článku: 8,92 | Prečítané:  978x

Výstava Vzťahy/ Gilles Pourtier Kasárne /Kulturpark Košice, pavilón Echo Kasárne sú skultúrnené podľa môjho gusta. Veľa bielej, hladké plochy, kontrast s tmavým kovom a ostrovčekmi z dreva. Tlmený lesk malých kociek – pavilónov. Oko oddychuje na povrchu, obsah sa ukrýva vo vnútri. V pavilóne Echo som objavila mikrovýstavu. Volá sa Vzťahy. Autor Gilles Pourtier strávil dva mesiace v Košiciach. Tento tvorivý pobyt sa zmaterializoval do prezentácie, presnejšie do štyroch fotografií, ak som dobre počítala.

Iste, ako prvý sa tlačí von paprikovitý komentár, že pán sa teda nepretrhol, štyri fotografie. Neviem, koľko by ich malo byť, aby bola uspokojená predstava, že má dať a dal sedia. Tridsať? Štyridsať? Nezáleží na tom, pretože, ako sa ukázalo, je ich presne toľko, koľko treba. Autor vystihol celý príbeh. Prvá: fabrika US Steel. Milovaná, nenávidená, v každom prípade chlebodarca, ktorý sa nemusí s nikým baviť. Na čiernobielej fotografii vyzerá ako pochnúrna pevnosť. Druhá: Steel Aréna, hokejová a kultúrna hala. Rozjasaná, samé zástavky a svetlo a atmosféra sviatku. Je potrebná, pretože ku chlebu treba dať vždy hry, natrieť ten tvrdý krajec niečím chutným, nech sa ľahšie kĺže dole krkom. Tretia: Rad robotníkov stojí, zrejme čakajú na R-ko, ako sa vraví električke, ktorá vozí pracovníkov do závodov. Vidieť chrbty ľudí uzavretých do seba. Neviem, či tam chcú stáť. Ale určite musia. Posledná: Možno je táto prvá. Je na nej ruka so zväzkom kľúčov. Pozorovateľovi môže napadnúť otrepané karmické „What goes around comes around“, teda, že všetko sa ti v živote raz vráti. Príčina, následok, ktorý sa opäť stáva príčinou. Vyštrngali sme si osobnú slobodu a právo na súkromné vlastníctvo. Slobodu sebe, vlastníctvo niekomu inému. Až sa skrutky úsporných opatrení a hrozba nezamestnanosti utiahnu okolo krkov tak, že sa nebude dať dýchať, zasa sa zdvihnú ruky s kľúčmi. A začne ďalšie kolo príbehu. Dobrá výstava.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?