Grázel z anasoft litery 14

Autor: Beáta Grünmannová | 11.4.2014 o 7:59 | (upravené 22.5.2014 o 15:21) Karma článku: 8,32 | Prečítané:  867x

Extrémne dlhé knihy príliš neobľubujem. Také, čo sú natrieskané zbytočnou vatou, len aby vznikol zväzok veľkosti škatule od topánok, hlavne pre čitateľov pocit, že za svoje prachy dostal poctivý kus hmoty. Nemám ale rada ani keď sú knižočky celkom malé. Grázel Tomáša Vargu je primalý, autor ho mal nechať ešte podrásť. Nebolo by zlé stanoviť spodný limit na počet znakov v súťažných knihách, pretože to rozhodne nie je jediný drobček medzi finalistami boja o naj knihu. Môže sa potom stať, že budúci rok bude medzi nominovanými aj nejaké opustené haiku a nikto ani okom nemihne. Ale späť k dielu. Hrdina, či presnejšie antihrdina knihy Tomáša Vargu je násilník, malý gauner. Je to vetchý frajer zbehlý v pití, fajčení, obháňaní báb a mlátení každého, kto sa dá. Má figúru hajzlového pavúka ( tak ho vidí syn), ale prudký je ako črevná príhoda. Nanešťastie si nedal urobiť vazektómiu a tak sa rozprávačom tejto novely stáva jeden z jeho početných potomkov, Džimi.

Deťom sa často stáva, že milujú svojich nehodných rodičov, odpúšťajú neodpustiteľné, stále dúfajú v opätovanú lásku. Občas ich z toho vylieči dospelosť, občas nie. Džimi vie, že jeho otec je grázel, čo mu zničil detstvo, ale aj na prahu maturity si ešte pestuje ilúziu, že to, čo dostáva, je len svojská forma rodičovskej sympatie. Aj to, keď z neho otec robí spoločníka pri krádežiach, keď ho núti piť a ako darček k narodeninám mu kúpi prostitútku. Chlapca pri takom otcovi nič dobré nečaká, napriek tomu je ním fascinovaný ako nočný motýľ lampou a otec je pre neho približne rovnako zdravý, ako to svietidlo pre moru.

Tatko si snáď dokonca namýšľa, že je milujúci otec. Keď ožratý strihne synovi po papuli, vždy si to vie zracionalizovať a povedať, že ho vlastne zoceľuje, robí z neho chlapa. Ćo sa dá myslieť o chlapovi, ktorý má na telke ako ozdobu položený ostrý granát a pri ňom, sťaby náladovku, horiacu sviečku? Teda okrem toho, že je to idiot? Je to presne ten typ, čo nevie, čo so sebou, čo s okolím, sústavne provokuje prozreteľnosť aj ľudí a dobre dopadnúť nemôže, v stávkovej kancelárii osudu by na neho nestavil vôbec nikto.

Je to silná väzba, otec a syn, je tam podriadenosť mláďaťa voči vodcovi svorky, až do chvíle, kým nepríde dospelosť a akt vzbury, deň, keď to otec dostane naservírované a spočítané. Ale teflónový apko sa skoro otrasie a ide ďalej svojou cestou do pekla. A to je vlastne celý mikropríbeh v kocke.

Autor používa živý jazyk, vlastne až príliš živý, pretože keby som odcitovala temer hociktorý odstavec, mala by som v texte automaticky viac hviezdičiek, ako je v sklade firmy Hennessy. Na moje potešenie tu nie sú nekonečné opisové spomaľovače. Odsýpa to v šťavnatých dialógoch, postavy sú slušne prepracované, uveriteľné, pochopiteľné, drsným spôsobom dojemné. Má to hlavu aj pätu, začiatok aj koniec, len .... je to krátke.

Mám dve možnosti ako to ponímať. Buď je to tak ucelené a zovreté dielo, že niet k tomu viac čo dodať alebo chcel mať autor rýchlo zásek na pažbe v podobe knihy. Možno si mal dať ešte nejaký čas k dobru. Boli tam postavy, ktoré by stáli za podrobnejšie rozpracovanie. Napríklad načrtol niekoľko zaujímavých ženských postáv, každá mohla mať čo povedať, či mladá prostitútka s cisárskym rezom alebo radodajná štyridsiatnička Helga. To živé panoptikum, ktoré Tomáš Varga načrtol, by hravo zaplnilo dvoj až trojnásobný objem strán, škoda. Ale možno príde Grázel II a Grázel III.

Len aby sa nezabudlo, ilustrácie Tomáša Rollera by sa dobre vynímali ako samostatný komiks. Knihe mimoriadne prospeli. Takže pokojne kúpiť, dať do vrecka či do kabelky a čas v čakárni či kaviarni bude určite strávený zmysluplnejšie, než obvykle.

Tomáš Varga

Grázel

Vydal@Koloman Kertész Bagala, 2013

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?