Desatoro na slovenský spôsob

Autor: Beáta Grünmannová | 12.6.2014 o 7:58 | Karma článku: 10,98 | Prečítané:  6973x

Nešťastné dosky kamenné. Odkedy na ne boží prst načmáral tie nepríjemné pravidlá,  ľudia ich pretáčajú tak a potom onak, prípadne naopak a keď už nevedia, čo s nimi, tak ich prerábajú umelecky. Najčastejšie maľujú, tesajú do kameňa alebo píšu. Len dodržiavať sa im príliš nechce. Tak sa pritrafilo Desatoru aj v prípade slovenských autorov, ktorí si rozdali po jednom príkaze a stvorili z neho poviedku. Bolo to od nich odvážne, pretože okrem prípadného božieho trestu si vykoledovali niečo podstatne horšie, porovnávanie kvality jednotlivých textov čitateľmi. Verím, že aj oni sami cítia, kto z nich podal dobrý výkon, napísal niečo nadčasové, schopné dýchať aj samostatne a kto sa len chcel zapáčiť vozením sa na momentálnej módnej vlne hnevu of the day. Druhá taktika je ošemetná. O pár rokov téma zapadne a trčať bude len prázdne klišé.

Škoda, že na SME neexistuje fórum Kniha mesiaca, Desatoro by bol ideálny kandidát. Krásne by sa dalo do krvi pohádať o tom, ktorá poviedka je najlepšia, ktorá brak, takto mi zostáva len súhlasiť sama so sebou.

I – Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš, atď. ... Peter Bilý vymyslel postavu farára, ktorý má funkčnú prostatu aj črevá, čo je v texte dopodrobna rozpísané. Dôstojný pán produkty intestinálnych pohybov hádže aj na cirkev, ktorej sľúbil vernosť. Má k nej toľko výhrad, že si udivená čitateľka kladie otázku, prečo od tých škaredých zlosynov v sutanách berie plat. Ak pokrytec vyčíta pokrytectvo, nie je presvedčivý.

II – Nevezmeš meno Božie nadarmo ... Michal Hvorecký si predstavil, ako by dopadol v štáte, ktorému by vládol Marián Kotleba. Samozrejme, že zle. Vezme sa Osvienčim a prepíše sa na spišský variant. Doba je vážna a vyžaduje patrične tragické texty.

III – Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni ... Ján Púček si viac než cirkevné sviatky váži kolobeh prírody a má pravdu. Svoju poviedku poskladal zo štyroch sezónnych príbehov a pôvabná jar, žeravé pubertálne leto, chladná zadymená jeseň, či staroba zovretá kostolom dávajú viac než predpísaná radosť v presne určené dni roka.

IV – Cti otca svojho i matku svoju ... Svetlana Žuchová opäť nedala zabudnúť na svoju profesiou psychológa a ponúkla ponor do hlavy anorektickej dievčiny, ktorá je na najlepšej ceste utrápiť matku svoju. Príbeh nie je ako skutočný, on je skutočný a ja od autorky čakám aj trocha fikcie, inak hrozí, že sa takto rozpíšu  aj sexuologičky a potom nás už pred apokalypsou nezachráni absolútne nič.

V- Nezabiješ ... Dorota Nvotová vytvorila pútavú zmes lásky, viny a trpezlivosti, kde sa miešajú slzy s polievkou a kde každý ťahá svoj kríž dobrých úmyslov a zištnosti, ale nikto by nezabil zdroj trápenia, nikdy by nezabil. Iba ak by veľmi musel.

VI – Nezosmilníš  ... Peter Krištúfek  preukázal predstavivosť a predpokladám dostatočnú prax a predviedol znalecký ponor do fantázie muža, ktorý sa chystá dobyť novú ženskú pevnosť. Tu akoby mal pravdu starý biblický mrzút, ktorý za zhrešenie považuje už chtivý pohľad. Je hlava plná sexuálnych 3D vízií a radostného očakávania menší hriech ako akt samotný? Čím nazvať to, že muž leží pri jednej a myslí na druhú? Môže skutočnosť stačiť s dychom predstavám bez limitov?

VII- Nepokradneš ... Peter Karpinský obohatil zbierku frustráciou a skrytým strachom z pádu na dno. Ponižujúci takzvaný normálny a poriadny život versus hnus vzbudzujúci život bezdomovcov. Kto je však slobodnejší? Určite ten, kto už nemá čo stratiť a komu pramálo záleží na mienke okolia.

VIII- Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu ... Peter Getting, aj od toho chcem čítať viac. Stretnutie všetkých obetí vtipov pred kaviarňou Slávia si chvíľami nezadalo s niektorým zjazdom strašidiel Chucka Palahniuka. Také nudné prikázanie a taká nečakaná zábava. Rozhodne nevynechať.

IX- Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho ... Zuska Kepplová poskytla poučenie o zdravotných benefitoch kúpeľných manželstiev. Na dobu obmedzenú je únik zo stereotypu prospešnejší ako sírové kúpele pre kožu, dokonca ani tak nesmrdí, iba ak zľahka hriechom.

X- Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho ... Jaroslav Rumpli však píše príbeh zo slovenskej reality, čiže prikázanie sa automaticky stáva utopickým. Ponúka príbeh, proti ktorému je susedova zdochnutá koza len slabým čajovým odvarom.

 

Desať autorov, desať poviedok, desať štýlov. Na malej ploche dostali šancu aj starí matadori, aj mladší adepti. Ak by sme to ponímali ako súťaž, podmienky boli férové a rovnaké pre všetkých. Sláva víťazom, česť porazeným a nezabudnite na Desatoro. Niekto sa možno díva a na nebeskej kalkulačke počíta vaše skóre.

 

Desatoro

Slovart 2014

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Študenti opäť pochodujú proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?