Himmlerova kuchárka

Autor: Beáta Grünmannová | 1.7.2014 o 10:44 | Karma článku: 7,74 | Prečítané:  2137x

No áno, názov knihy. Stará osvedčená marketingová technika. Dáš meno nacistického pohlavára z top hviezdnej trojky a nádejný kupec sa minimálne pristaví pri obálke, ak rovno nekúpi. Morbídny záujem o súkromie týchto príšer bude pretrvávať ešte dlho. Už nie raz som tomuto triku podľahla a som zrejme nepoučiteľná. Cítim sa ako v reštaurácii, kde som zaplatila za trikrát prihriaty steak, čo je samozrejme dosť nechutné jedlo.

Pretože ako sa dá nazvať literárna technika, keď vykrádač vykráda samovykrádača? Upresnila by som. Kto nespal dva roky v rakve ako dobre najedený gróf Dracula, nemohol sa vyhnúť istému švédskemu starčekovi, čo v deň svojich stých narodenín vyliezol z okna starobinca a vyrazil užívať život. Tento starý výrobca výbušnín a vyhadzovač mostov poslúžil ako viac či menej zábavný sprievodca dejinami dvadsiateho storočia, neviem, kam presne došiel, pretože ja som ho opustila v polovici knihy, tuším práve tancoval kazačok so Stalinom. Mal obrovský úspech, natočili aj film a tak treba kravu dojiť ďalej, kým je vo vemene ešte trocha finančného mlieka. Vznikla Analfabetka. Miesto švédskeho suchára, africké dievča a apartheid. Inak všetko úplne identické. 50 strán som prečítala, zbytok čaká v čítačke na vymazanie. No a po tomto všetkom humore si kúpim Himmlerovu kuchárku? Čo som čakala?

Šikovný Francúz, Franz-Olivier Giesbert, nie práve plachý, čo sa pľundrovania cudzích kníh týka, naservíroval 105 ročnú arménsku nymfomanku, čo dejinné krivdy a osobné tragédie nerieši psychoanalýzou, ale strelnou zbraňou, pričom trúsi múdrosti ako z Coelhovho generátora náhodných fráz. Jej prostredníctvom dostávame ochutnávku z genocídy Arménov Turkami, zo života v medzivojnovom Francúzsku, z tragického osudu francúzskych Židov, dostaneme sa do USA rokov päťdesiatych a dokonca akýmsi megaskokom do maovskej Číny. Skrátka leitmotív sú genocídy. Nakladačku dostanú francúzski ľavicoví intelektuáli a to všetko je zavalené pečenými baklažánmi a obrovským sexuálnym apetítom slávnej kuchárky, ktorej nie je dosť hnusná žiadna uniforma, ani tá Himmlerova.

Ja len nechápem, prečo som to kúpila? Asi preto, že ma zaujíma arménska genocída. Ale podať ju očami dievčaťa, ktorému vyvraždia celú rodinu a v jedenástich rokoch je sexuálne zneužívané v malom háreme nového mocného muža nového tureckého štátu? Nejde o ten údesný fakt, čomu je vystavená. Ide o to, ako to ona sama podáva. Róza, to je jej meno, si z toho robí srandu, ironizuje, hodnotí telá mužov, ktorí sa na nej ukájajú. Možno spôsob sebaobrany, vytesňovanie? Pripusťme to.  Každopádne vrcholne necitlivé voči iným obetiam sexuálneho násilia, ktoré nemajú zmysel pre humor tohto druhu. Časť čitateľov možno dokonca dospeje k otrasnému záveru, že však sa jej to vlastne páčilo. Minimálne fakt, že jej pripadal pomerne príťažlivý Heinrich Himmler berie slová aj mne, čo sa nestáva často. Ale nech si každý čitateľ urobí záver sám.

Mohli by sme si položiť otázku, prečo niekto kombinuje najväčšie tragédie ľudstva s dosť nechutnou hlavnou postavou? V stave úplného zúfalstva mi napadlo, či to nie je spôsob, ako vytvoriť neotrelú učebnicu dejepisu pre mladých ľudí približne vo veku 13 – 16 rokov, ktorých okrem sexu od tabletov neodtrhne nič. A tak v tejto zmesi osudov arménskej Angeliky nenápadne dostanú aj dávku hodnotných informácií. Asi ako keď psovi zabalíte liek do guličky zo surového mäsa.

Obávam sa, že toto nie je koniec. Dvadsiate storočie bolo tak plné udalostí, že sa určite ešte pár plagiátorov uživí, ak si vymyslia napríklad hollywoodskeho herca geronta ( od nemého filmu k Batmanovi), schátralého umelca ( od Picassa k Hirstovej krave) a tak ďalej.

Prvá kniha od vydavateľstva Argo, ktorá nejde správnym smerom umelecky, ale komerčne nepochybne áno. Iste ju bude vidieť v mnohých dovolenkových rezortoch, pri mnohých bazénoch. Mám jednu do daru.

Himmlerova kuchárka

Franz-Olivier Giesbert

Argo, 2014

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Študenti opäť pochodujú proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?