Nesto a jeho štyri manželky

Autor: Beáta Grünmannová | 22.10.2014 o 14:21 | (upravené 22.10.2014 o 15:04) Karma článku: 10,63 | Prečítané:  3563x

Veľkí spisovatelia majú nárok na veľké úchylky. Určite ňou je potreba oženiť sa s každou alebo skoro každou milenkou. Ernest Hemingway bol nepochybne rád ženatý, len netrval na tom, aby to bolo s tou istou ženou. Zrejme ho bavila hra na štafetový kolík, ktorý z jedného konca ešte držala momentálna zákonitá  a po druhom už chniapala milenka. Medzi rozvodom číslo  dva a svadbou číslo tri napríklad neuplynulo ani štrnásť dní.

Spisovateľka Naomi Wood napísala knihu Mrs. Hemingway, rozdelenú na štyri kapitoly pomenované po jednotlivých manželkách. Neviem, prečo som si ju stiahla do čítačky. Zrejme v nádeji, že sa o svojom obľúbenom majstrovi krátkych viet dozviem niečo nové, ale ako by som mohla. Prečítala som o ňom väčšinu toho,  čo vyšlo a bolo k dispozícii, okrem toho, jeho dielo je do tej miery autobiografické, že netreba viac. Určite nie ženský román zle zamaskovaný za historickú fikciu.

Váham, či mám rada presnívanú históriu, ale asi áno, veď Prekliati králi od Maurice Druona boli jednou z najmilších trilógií môjho pozdného detstva, o Egypťanovi Sinuhetovi od Miku Waltariho ani nehovoriac. Historické fikcie dokonca môžu vyhrať Man Booker Prize, ako dosvedčuje Wolf Hall od Hilary Mantel, o živote Thomasa Cromwella, ministra kráľa Henricha VIII.

Henrich VIII. je spisovateľmi, spisovateľkami a filmármi zredukovaný na kruťasa so šiestimi ženami. To isté hrozí Ernestovi Hemingwayovi. Čím viac ľudí bude lenivých čítať jeho knihy, tým viac bude ochotných čítať sladkobôľne prehrabávanie sa jeho rodinnou spodnou bielizňou. Bude zlé, ak si názor na Hemingwaya ako autora a človeka utvoria podľa milostných epizód, takmer úplne vyfabulovaných a predramatizovaných jednou píšucou dámou.

Späť k téme. Sú štyri ženy veľa? Jeho najdôležitejšie vzťahy trvali na dnešnú dobu vcelku dlho – päť, dvanásť, sedem a pätnásť rokov. Z kapitol knihy nevyplýva celkom jasne, čo bolo spúšťačom rozchodov, samozrejme okrem toho, že vinný je vždy muž.  To je slabošská mantra. Prečo si nestáť za vlastným predátorstvom? V knihe  Naomi Wood si zrejme nikto nevie pomôcť, ani Ernest zvaný Nesto, ani jeho nastávajúce a už vôbec nie končiace ženy. „Sa“ im to deje.

Do akej miery potrebujeme vôbec poznať súkromný život spisovateľov? Neodvádza hodnotenie ich ľudského charakteru od ich diela? Hemingway si za svoju notorickosť môže sám. Bol jednou zo svojich vlastných postáv, splýval so svojimi príbehmi, vchádzal do svojich kníh.

Neviem, čo by povedal na to, ako ho autorka stvárnila. Asi by do seba kopol zopár Papa doble a skonštatoval, že nikoho príliš naháňať nemusel. Na literátov kus krajších od čerta sa ženy vždy lepili ako nočné motýle na pouličné osvetlenie. Podľa mojich pozorovaní to rovnako platí o hudobníkoch a výtvarných umelcoch. On so svojou slávou a popularitou, kultom, ktorý premyslene o sebe vytvoril, bol vstupenkou do sveta tých najzaujímavejších. Jeho štýl života, raz Afrika, raz Pamplona, potom Benátky či Paríž, tiež neboli na zahodenie. Tak načo tá hra na obete? Okrem prvej manželky Hadley každá vedela, že si začína so ženatým. Na tango treba dvoch.

Nepochybujem, že kniha Mrs. Hemingway sa dočká slovenského prekladu, tak ako všetky tie Zeldy, veď aj F.S. Fitzgerald stál za všetky drobné. Bude sa dobre predávať. Ak by som však mala odporučiť skutočne dobrú knihu o Ernestovi Hemingwayovi, bol by to Papá Hemingway od A.E. Hotchnera. Zaslúžila by si nanovo vydať. Tam je živý, s plusmi a mínusmi, komplexný, nezredukovaný na ťarbavého Rómea.

Na záver niečo zmysluplné, originálny recept nápoja v originálnej reči, ktorý dobrák Ernest pil vraj preto, aby sa mu ostatní ľudia zdali zaujímavejšími:

Hemingway Daiquiri:

    2 oz white rum (Havana Club if you got it)

    3/4 oz fresh grapefruit juice

    1/2 oz fresh lime juice

    1/4 oz Luxardo Maraschino Liqueur

    1/4 oz simple syrup 1:1

    Garnish with a grapefruit twist

 

Naomi Wood

Mrs. Hemingway

Penguin Books (May 27, 2014)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Študenti opäť pochodujú proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?