Sedemnásť variácií na pocit rezignácie

Autor: Beáta Grünmannová | 29.4.2015 o 8:51 | (upravené 30.4.2015 o 8:14) Karma článku: 5,26 | Prečítané:  889x

Richard Pupala v zbierke Návštevy, ktorá sa dostala do finále súťaže Anasoft litera 2015, ponúka štandardne dlhé poviedky, ale aj krátke náčrty, kde nehovorí veľa, len naznačuje nálady. Akvarely a skice, žiadny veľký olej, iba mozaika z malých obrázkov. Archetypálne postavy, otcovia, matky a deti, rôzne  formy stvárnenia jednej perpetuálnej témy. Dysfunkčná rodina dneška v mestskej výškovej dedine, deformujúci vplyv sídliska, ktoré vsiakne do svojich panelových pórov všetku individualitu a z ľudí urobí ohlodané klony.

Kto sa pohybuje knihou? Napríklad muž, ktorý túži len po dokonalých tvaroch. Ak milenka, manželka, či dokonca malá dcérka strácajú postavu, glanc, šarm, dobrú náladu, strácajú svoje opodstatnenie, sú len poškodený tovar (Obedná prestávka). Nerovnosť, ktorá dnes vládne medzi deťmi, viditeľné majetkové rozdiely a z toho plynúca vzájomná krutosť, to je svet, kde by zavedenie školských uniforiem bolo nesmierne blahodarným krokom (Timova vetrovka). Pasivita partnera, ktorý vzdal snahu o získanie práce a pomaly sa rozkladajúc zaberá priestor a kyslík celého bytu, ktorý už ani neopúšťa, predstavuje pre partnerku narastajúcu hrozbu (Životný priestor). Stará mama, ktorá vidí všetky slabosti svojho vnuka, vedome priviera oči nad tým, že ju mladý muž okráda (Z vesmíru). Postava otca, ktorý roky nejaví záujem o dospelého syna a vnukov, ale gratuláciu s fľaškou becherovky neodmietne (U otca). Príbeh matky alkoholičky, ktorá zomrie opustená niekde v Prahe, zmenená z pôvabnej ženy na kompost a nakoniec prach v urne (Zuby). Dievča, pre ktoré je jedinou túžbou a cieľom získať aspoň zľavnený kus značkového šatstva, na predvedenie sa v škole (Narodky). A keď sa to nepodarí? „ Diana tlačí hambáč a je jej do revu, na rodičov, tých dvoch úbožiakov, ani nepozrie, ľutuje, že sa im narodila. Otec jedlo rázne odmietol, zazerá na manželku, ktorá vychovala malú nevďačnicu, a mama sa stiahla do seba, tíši srdce, aby jej nebilo a nerobilo rozruch. Zobne si hranolku.“ (Str. 81).

Ladenie  knihy je pochmúrne, klasik by povedal, že je tu blbá nálada a východiská nie sú prítomné vôbec alebo len veľmi náznakovo. Treba dúfať, že autor sa z tohto pocitu zmaru vystrábi a v ďalšej zbierke, či novele sa pohne ďalej. Čokoľvek ďalšie napísané v obdobnom tóne by už bolo len zbytočným opakovaním úslovia o tempora o mores.

Pijúce matky, neprítomní otcovia, materiálny nedostatok a všadeprítomné chrámy konzumu na druhej strane, len prehlbujú pocit nedostatočnosti a komplexy mnohých postáv zbierky. Obmedzený duševný svet, nedostatočná ponuka alternatívnych hodnôt, ktoré nie sú za peniaze pôsobia, že hrdinovia blúdia v kruhu prázdnoty. Chvíľami je to ako čítať dystopiu, ale nie, je to realita, respektíve jej výsek. Iste ešte existuje pud sebazáchovy, snaha vyslobodiť sa z bahna, pohnúť sa ďalej, čo sa dá dosiahnuť odmietnutím alkoholu, zmenou hodnotového rebríčka, pritvrdením výchovy, ukončením deštruktívneho vzťahu. Svätá trojica hesiel pre lepší život, než je život v zbierke Richarda Pupalu by mohla byť: nepiť, nezávidieť, neporovnávať sa.

Richard Pupala

Návštevy

Marenčin PT 2014

kniha je vo finále súťaže Anasoft litera 2015

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?