Lisbeth IV

Autor: Beáta Grünmannová | 21.9.2015 o 16:18 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  897x

James Bond má už pramálo spoločné s Ianom Flemingom. Niekoľko avatarov (podľa Websterovho slovníka niekto, kto reprezentuje typ osobnosti, ideu alebo kvalitu), Jamesa, šéfa M, sekretárku Miss Moneypenny, šialeného vynálezcu Q.

     Tiež  Bond girl, jednu, čo zomrie, druhú, ktorá slávnostnou súložou s Bondom víťazne uzavrie najnovší film. Vieme to, chceme to. Originál to už síce nie je, autor predlohy dávno zomrel, ale hrdinovia našej brutálnej rozprávky pre dospelých žijú. Máme radi, keď niečo pretrváva, keď sa dá spoľahnúť, že Bond zachráni svet.

     Preto sme si kúpili Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti a kúpime aj ďalšiu knihu série, pribúdanie nových dielov tipujem na dvojročný interval. Dostali sme, čo sme chceli. Postavy z trilógie Stiega Larssona Millenium. Aj tu autor odišiel od rozpracovaného diela. Jeho priateľka sedí na nedokončenom štvrtom príbehu ako žaba na prameni, a tak otec a brat, dediči práv  a pozostalosti našli autora, ktorý má niesť ďalej fakľu výnosného biznisu. Volá sa David Lagercrantz a odviedol slušnú robotu. Patrí k dobrému tónu hľadať muchy na dorábkach kníh, väčšinou za nič nestoja, to je fakt, ale úprimne, keby tento pán pracoval ako Larssonov ghost writer, možno by sme si nič nevšimli. Niektoré dialógy by nám azda prišli ťažkopádnejšie, možno by sme zaznamenali, že ubudlo sexu, ale zasa dej viac švihá dopredu v slušnom tempe. Nezbadali by sme to preto, že samotné Millenium nebolo vyrovnané. Kým prvú knihu človek zhltol bez dychu, druhá a tretia by po preškrtaní mohli skončiť v jednom zväzku.

     Čo sme od nového autora chceli? Aby udržal pri živote Mikaela Blomkvista, nekompromisného žurnalistu bez bázne a hany, stále a zrejme naveky do krásy zakonzervovanú Eriku Bergerovú, šéfredaktorku nezávislého časopisu Millenium, a predovšetkým, Lisbeth Salanderovú, dnes už legendárnu archetypálnu feministku, ktorá ovplyvnila módu a aj môj vlastný účes. Je geniálna, na hranici normálnosti, asi Aspergerov syndróm, fyzicky nesmierne zdatná, napriek tomu, že je chudá ako trieska a žije vyslovene nezdravo, nemilosrdná k mužom, ktorí ubližujú ženám a deťom, poznačená krutým detstvom, najlepšia hackerka v Univerze, bohatá, tajomná, tichá. Ak to zhrnieme, je úplne  neuveriteľná a nereálna, ale napriek tomu pre ňu kolektívne čitateľské srdce bije.

     Jej meno v hackerskom podsvetí internetu je WASP. Neznamená vychudnutú osu, ale kreslenú postavu zo sveta Marvel komiksov. To je nesmierne výstižné, pretože z Lisbeth Salanderovej je už dnes pojem. Ak chcem o niekom povedať, že je zdatný v práci s počítačmi, poviem: „ Vieš, je to taký Salander, všetko vyrieši.“ A protistrana vie, čo som mala na mysli, že ide o niekoho nesmierne šikovného. Ak poviem o nejakej žene, že sa nebabre, že je ako Salanderová, vravím, že je to niekto, kto sa zotaví, ako mačka s deviatimi životmi, z každej rany osudu a krivdu nemilosrdne vráti aj s úrokmi. Lisbeth je krutá a spravodlivá, hrá podľa vlastných pravidiel a napriek svojej málovravnosti, uhundranosti, čiernej vizáži potetovaného punk-gotha, je kladnou hrdinkou a vzorom pre všetky obete domáceho násilia, či krutého zaobchádzania, ktoré občas uštedruje vonkajší svet tým najnevinnejším. Preto by nemala zomrieť, preto chceme ďalšie knihy, v ktorých vystupuje. Potrebujeme princov, čo zabíjajú drakov, Jamesov Bondov, a potrebujeme svoju Lisbeth, aj keď už nespíme v postieľke s mriežkami. Je fajn, že Millenium žije.

 

 

David Lagercrantz

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Ikar, 2015

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Študenti opäť pochodujú proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?