Peter Breiner nemá bradu

Autor: Beáta Grünmannová | 12.10.2015 o 11:46 | Karma článku: 10,69 | Prečítané:  2973x

Doma nie je nikto prorokom. Iba žeby mal bradu. Peter Breiner tvárový porast nemá, ale veštiť vie ako nebohá Kasandra z Tróje. Nedobre sa to počúvalo miestnym bojovníkom antickým, zle sa to počúva lokálnym matadorom svojstojným.

Vtedy to dopadlo klasickým spôsobom, nezostal kameň na kameni, teraz máme zamiesené na podobný výsledok a bystrozrakí veštci nás iritujú.

     Poznám ho roky, toto nie je neutrálna recenzia. Považujem za správne, uviesť to, pretože je nechutné tváriť sa ako objektívny hodnotiteľ nejakého spisu, keď sme s autorom kamoškovia, ale to je na iný článok. Takže ťaháme to korešpondenčne už dobre vyše dekády a môžem povedať, že neklame, ak tvrdí, že ho vie roztrpčiť hlúposť kombinovaná s nedostatkom charakteru. Tiež ho poburuje lenivosť, rodinkárstvo a zjavná i skrytá zlodejina. Nepredstiera svoj charakter z imidžotvorných dôvodov. Zabudla som, z pokrytectva je úplne besný.

     Je vzdelaný, talentovaný a všestranný hudobník, polyglot. Na zabitie. Alebo na sebapoškodenie, pretože keď pohľad na realitu neskresľujú ilúzie, naivita alebo fanatizmus, temer sa to nedá vydržať. Možno preto píše svoje glosy, aby ho neroztrhlo. Pracuje kombinovanou technikou, strieda jedovaté postrehy zo súčasnosti s humorom, ktorý ide rád za hranu nepísaných pravidiel, politická korektnosť, veľká to pliaga slobodného prejavu, je pre neho ako červená plachta pre býka.

     Písal Javorové listy, to keď býval v Kanade. Teraz píše z New Yorku a darí sa mu poukazovať na to, že ľudské vlastnosti sa nedajú obmedziť geografiou, národnosťou, či farbou pleti. Blbec je blbcom na každom kontinente, fanatik škodí rád po celej zemeguli, a možno preto sa kniha volá „Iný glóbus nemáte?“

    Breiner polarizuje. Ľudia ho buď majú radi alebo ho neznášajú. Duševne narušených diskutérov v online verzii svojich článkov priťahuje ako vlnený sveter mole. Nejedna rozprava pod jeho textami bola a je toho jasným dôkazom. To je však dobre, pretože niektorí komentátori tvoria elaboráty, ktoré by mohli anesteziológovia používať, keď dôjde rajský a iné plyny. Nudia a to on nikdy. Keď nerozosmeje, aspoň naštve.

     Má svoje evergreeny, až by som mu občas povedala, že sa na to má vybodnúť, aspoň parciálne. Pán Božko a jeho rôznorodí pozemskí zástupcovia ho neprestávajú fascinovať. Nedokáže si odpustiť rýpanie do milovníkov pochodov a referend, tvrdí, že vie, kedy začína život, „keď zdochne pes a deti vypadnú z domu.“(str.27). To sa dá len ťažko dať na transparent. Nemá rád zbrane, ich voľný predaj v novej vlasti, spochybňuje ústavné právo psychopatov vlastniť zbraň. To, že by to chcelo reguláciu, dokazujú až príliš časté streľby na školách v USA. Ďalším obľúbeným terčom je korupcia na štátnej úrovni, neschopnosť obyvateľstva pomenovať skutočných vinníkov tristného stavu republiky, hľadanie zástupných fackovacích  panákov vo forme homosexuálov, príliš samostatných žien, Rómov, Maďarov, imigrantov, USA, Ruska, Nemecka, Izraela, skrátka toho celého glóbusu, len nie parlamentu, vlády, justície, štátnej správy našej krajinky.

     Som zvedavá, dokedy ho to bude baviť. Povaha sa človeku vekom nezlepšuje, on vyzerá, že bude žiť večne, aplikuje futbal, hudbu a rôzne carpe diem metódy zachovania zdravia a rozumu, tak hádam dlho. Ono totiž nie je sranda žiť s pocitom, že hádžete hrach na stenu, stojíte v ňom už pomaly po krk a ctené ľudstvo, Slovač inkluzíve, robí stále tie isté chyby, s usilovnosťou škrečka, džogujúceho v koliesku. Na záver sa hodí citát z knihy, podčiarkla som toho dosť, ale nie som prepisovač Tóry, tak len jeden, ktorý mi hovorí z duše:

Nikdy som príliš nedôveroval masovým zhromaždeniam, kde všetci vykrikujú tie isté heslá. Buď nikto zo zhromaždených neverí tomu, čo vykrikuje, alebo sa zjednocujúca myšlienka ukáže blbá. História je plná príkladov: od „Ukrižuj!“ cez „Všetku moc sovietom“, „Nech žije Víťazný február!“ a „K lopate!“ až po „Kto neskáče, nie je Slovák, hop, hop, hop!“.

     Človek si nevyberie, komu a kde sa narodí. Môže však rozhodnúť, ako naloží s darmi, ktoré mu boli nadelené, na čo minie svoje schopnosti alebo aspoň ich časť. Ak na svojskú kultiváciu svojich rodných, ktorá miestami skôr pripomína nakopávanie lenivých zadkov kanadou, poviem len, prečo nie?

 

Peter Breiner

Iný glóbus nemáte?

Slovart 2015

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Branislav Benčat

Čoho sa Haščák bojí

Kontakt s Pentou môže byť čoraz rizikovejší.


Už ste čítali?