Čierny dom, biele vtáky

Autor: Beáta Grünmannová | 27.10.2015 o 20:16 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  481x

     Detektívky som vždy pokladala za plnohodnotnú literatúru. Kniha je len dobrá alebo zlá, a nerozhoduje o tom žáner.

     Často ide o kvalitné sociologické štúdie, psychologické prierezy solídnej hĺbky, zdroj nových informácií a cestu na miesta, kam by som sa len tak ľahko nedostala. Napríklad na Hebridy. Vždy som na ne chcela ísť. Povedzme na ostrov Lewis. „Atlantický oceán si ventiloval nekonečný hnev na drobiacom sa pobreží“. Presne tak si to predstavujem. 3D opismi kniha prekypuje, čitateľ je tam, spí v čiernych domoch, pije v krčmách, chúli sa v nepremokavom kabáte pod náporom živlov.

     Čierny dom je prvý diel trilógie o detektívovi Finovi Macleodovi. Drsný kraj, takí istí ľudia a zvyky, akým je aj každoročné pobíjanie tisícov mláďat vtákov kvôli lahodnému mäsu na Skale, hlboko v mori. Našincovi to pripadá kruté. Ale čo je naháňanie zúfalého obézneho všežravca po celej dedine, následne zavraždeného a na desať spôsobov zjedeného? Myslím prasa, nie starostu. Len to isté v pepitovom.

     Skala je miestom iniciačných rituálov. Je cťou dostať sa na výpravu, byť jedným z dvanástich vyvolených mužov. Odmietnuť by znamenalo stratu mužnosti ešte pred jej oficiálnym získaním. Drsné podmienky a nebezpečenstvo zoceľujú jednotlivcov a stmeľujú chlapov z ostrova. Odľahlé miesto umožňuje vyriešiť spory spôsobom, ktorý by inde nebol uskutočniteľný, pretože platí jedno nepísané železné pravidlo. Čo sa stane na Skale, na Skale aj zostane. Čo sa udeje na pevnine, musí riešiť  oficiálna spravodlivosť. Keď teda dôjde k brutálnej vražde, ktorá prevedením pripomína iný zločin z Edinburgu, prichádza ho vyšetrovať rodák, policajný detektív Fin Macleod. Hľadanie vraha však postupne ide do hĺbky, ktorá skrýva vrstvy tajomstiev pochovaných od čias detstva, tak Finovho, ako aj jeho priateľov. Postupne sa dozvieme, prečo Fin z ostrova odišiel hneď po maturite a nikdy sa domov nevracal.

     Škóti sú podľa tejto knihy, o dejinách a Macbethovi nehovoriac, z tvrdého dreva. Iste je to vplyvom drsného prostredia, kde by krehké kvetiny odvialo z prvej skaly. Je osviežujúce, že napriek krutým životným skúškam sa hlavná postava neváľa v typicky škandinávskej depresii, nie je notorikom a pravidelne sa umýva. Pritom by mal sto dôvodov zavesiť sa za krk na prvú zárubňu, ako sa kus po kuse v knihe dozvedáme.

     Táto chladná kniha je dobrým spoločníkom čakateľa na jar. K tomu už len čaj a v hlave otázka, ako asi vyzerá „stoická ovca pevne odolávajúca závanom vetra“. Asi ako Košičan, keď v jeho kotline veje severovýchodný vietor.

 

Peter May

Čierny dom (The Blackhouse)

PLUS, 2015

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Študenti opäť pochodujú proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?