Urobme si menší Schengen

Autor: Beáta Grünmannová | 19.11.2015 o 19:41 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  980x

    Priletelo odkiaľsi do sociálnej siete, že vraj krajina N navrhla, aby si krajiny B-N-L a Big G urobili vlastný dvorček v doterajšom väčšom, ktorý už nie je taký bezpečný, nedá sa dobre chrániť. Urobia si múr a bude im dobre.

     Preklikla mi hlavou spomienka na slová z krátkej poviedky: „ Začiatkom roku sme začali stavať múr okolo celej štvrte...Stavba chránila našu osadu pred eventuálnymi nájazdníkmi. Veľkolepé architektonické dielo navrhol Phillippe Starck a bolo opatrené termokamerami a lasermi.“

     Áno, krásne múry, nádherné ohrady. Napríklad Maginotova línia, české pohraničné pevnosti a samozrejme, nedobytná Trója. Potom príhodný kôň, ktorý sa do nej dostane pod nejakou  zámienkou, najlepšie apelom na svedomie. Veď každý si má čo vyčítať, hlavne ten, kto sa má dobre a myslí si, že na svoj vysoký štandard má nárok, že jeho príjemný hedonistický život je jeho vec, ale mal by niečo uliať aj tým druhým, aby bol ešte o niečo krajší, lebo bude cnostnejší.

     Bezpečná štvrť však už nie je bezpečná. Na múr sa útočí stále prudšie, krvavé nepokoje sa prenášajú v televízii v priamom prenose, vynikajúca sledovanosť. Už to nejde zastaviť. Pritom sa skúšalo aj po dobrom, hlavne po dobrom.

     „Naposledy sedím na prvom poschodí kaviarne Flore. Vychutnávam si svoj posledný pohár coca-coly Heavy. Už to čoskoro skončí. Prichádzajú. Na konci bulváru Saint-Germain je počuť ich výkriky, slogany smrti, ohlušujúci zvuk ručne vyrobených granátov vybuchujúcich v módnych butikoch... už sú celkom blízko....Dúfam, že nebudú príliš krutí, že to bude rýchle. Že sa ma bleskovo zbavia. Treba povedať, že sme si to zaslúžili.“

     V poviedke bolo príčinou nepokojov to, že nechali ľudí extrémne chudobných žiť v štvrti bohatých ľudí, pozorovať opulentný nadbytok, ktorý si nikdy nebudú môcť dovoliť. Nechali, aby sa sýtila ich závisť a nenávisť, pocit krivdy až do doby, kým vypukli nepokoje a násilím tú bedač zasa vysťahovali, pokus o spolužitie sa nevydaril. Ale požiar už vznikol a čoskoro horelo všade naokolo a bolo treba stavať múr a po čase už nepomohol ani ten.

     Paralely sú tak očividné, že vysvetľovať čokoľvek ďalej by bolo urážkou čitateľa.

Použité úryvky:

Frédéric Beigbeder

Rukopis nájdený v Saint-Germain-des-Prés

(zo zbierky Povídky psané pod vlivem extáze)

Fra, 2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?