Urobme si menší Schengen

Autor: Beáta Grünmannová | 19.11.2015 o 19:41 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  985x

    Priletelo odkiaľsi do sociálnej siete, že vraj krajina N navrhla, aby si krajiny B-N-L a Big G urobili vlastný dvorček v doterajšom väčšom, ktorý už nie je taký bezpečný, nedá sa dobre chrániť. Urobia si múr a bude im dobre.

     Preklikla mi hlavou spomienka na slová z krátkej poviedky: „ Začiatkom roku sme začali stavať múr okolo celej štvrte...Stavba chránila našu osadu pred eventuálnymi nájazdníkmi. Veľkolepé architektonické dielo navrhol Phillippe Starck a bolo opatrené termokamerami a lasermi.“

     Áno, krásne múry, nádherné ohrady. Napríklad Maginotova línia, české pohraničné pevnosti a samozrejme, nedobytná Trója. Potom príhodný kôň, ktorý sa do nej dostane pod nejakou  zámienkou, najlepšie apelom na svedomie. Veď každý si má čo vyčítať, hlavne ten, kto sa má dobre a myslí si, že na svoj vysoký štandard má nárok, že jeho príjemný hedonistický život je jeho vec, ale mal by niečo uliať aj tým druhým, aby bol ešte o niečo krajší, lebo bude cnostnejší.

     Bezpečná štvrť však už nie je bezpečná. Na múr sa útočí stále prudšie, krvavé nepokoje sa prenášajú v televízii v priamom prenose, vynikajúca sledovanosť. Už to nejde zastaviť. Pritom sa skúšalo aj po dobrom, hlavne po dobrom.

     „Naposledy sedím na prvom poschodí kaviarne Flore. Vychutnávam si svoj posledný pohár coca-coly Heavy. Už to čoskoro skončí. Prichádzajú. Na konci bulváru Saint-Germain je počuť ich výkriky, slogany smrti, ohlušujúci zvuk ručne vyrobených granátov vybuchujúcich v módnych butikoch... už sú celkom blízko....Dúfam, že nebudú príliš krutí, že to bude rýchle. Že sa ma bleskovo zbavia. Treba povedať, že sme si to zaslúžili.“

     V poviedke bolo príčinou nepokojov to, že nechali ľudí extrémne chudobných žiť v štvrti bohatých ľudí, pozorovať opulentný nadbytok, ktorý si nikdy nebudú môcť dovoliť. Nechali, aby sa sýtila ich závisť a nenávisť, pocit krivdy až do doby, kým vypukli nepokoje a násilím tú bedač zasa vysťahovali, pokus o spolužitie sa nevydaril. Ale požiar už vznikol a čoskoro horelo všade naokolo a bolo treba stavať múr a po čase už nepomohol ani ten.

     Paralely sú tak očividné, že vysvetľovať čokoľvek ďalej by bolo urážkou čitateľa.

Použité úryvky:

Frédéric Beigbeder

Rukopis nájdený v Saint-Germain-des-Prés

(zo zbierky Povídky psané pod vlivem extáze)

Fra, 2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Študenti opäť pochodujú proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?