Trojakí Európania

Autor: Beáta Grünmannová | 3.1.2016 o 20:24 | Karma článku: 7,85 | Prečítané:  1145x

    V súvislosti s nekončiacou sa utečeneckou krízou sa vytvorili tri skupiny Európanov. Dve z nich majú svoju rétoriku, svoje mantry.  Vzájomne sebou pohŕdajú, škrtajú imaginárne aj skutočné zoznamy nepriateľov.

     Jedni sú zástancami dobra, druhí sú hnedastí xenofóbni fašizoidi. Alebo naopak? Jedni sú obrancami vlasti, druhí zasa dopletení slniečkoví srdiečkári. Jedni sú zadubenci, druhí popletenci. Tik-tak, kyvadlo averzie  poletuje stále sa zvyšujúcou rýchlosťou. Medzi nimi, uhýbajúc a uskakujúc pred kritikou z oboch strán, je tretia, najväčšia skupina obyvateľov starého kontinentu. Ľudia, ktorí si nie sú istí, ktorí sa pýtajú, čítajú, pozerajú, hľadajú.

     Médiá im prinášajú svoje posolstvá podľa toho, ku komu inklinujú. Jedni vravia, ide invázia, naša civilizácia končí, je to ako koniec Ríma, je to druhý Weimar, je to trójsky kôň islamizácie a kamera ukáže hromadu mladých mužov bez dôkladne overenej identity, ako pochodujú naprieč kontinentom, kde sú hranice zrazu dokorán. Iné periodiká a kanály prinášajú odlišný obraz. Príbehy utrpenia, hrôzy, bezmocnosti. Apel na svedomie, slovo musíš sa vyskytuje v každom možnom spojení, napríklad pomáhať, chápať, prispievať, deliť sa. Pohyblivé  obrázky neprinášajú mladíkov, ale malé deti a ich utrápené matky, mrzákov, stopäťročnú afganskú babičku. Mŕtve dieťa na pláži. Toho úbohého chlapčeka, pokoj jeho duši.

     Chudák stredový Európan. Necíti vinu za hriechy celého sveta, nevládze a určite nemusí na seba brať všetku tú bolesť vojnou a biedou stíhaných, neprežil by to. Pomáhať môže, ale ako vraví staré príslovie, ak jeden bohatý pomáha desiatim chudobným, výsledkom je jedenásť bedárov. Môže akceptovať, že existuje nutná, životy zachraňujúca imigrácia, dokonca aj to, že existuje imigrácia ekonomicky nevyhnutná, pretože začína chýbať odborná pracovná sila. Stále však má Európan právo túžiť po živote v nezmenene bezpečnej a liberálnej spoločnosti, tak, ako ho mal vo svojom životnom priestore aj doteraz. A za tým si má stáť a nemal by si ho nechať brať ani od cudzích, ani od vlastných, ktorí len hľadali a našli tú správnu zámienku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalí šéfovia i rodinní príslušníci. Kto sú policajní pridelenci?

Marian Slobodník by ako šéf polície podľa premiéra Pellegriniho vzbudzoval pochybnosti. Obával sa prepojení na Bašternáka.

SVET

Scenár ako na Kryme? Putin chce referendum na Donbase

Trump sa má rozhodnúť, čo si myslí o referende na Ukrajine.


Už ste čítali?