Čo je vlastne dofrasa Martinská deklarácia?

Autor: Beáta Grünmannová | 30.10.2018 o 9:45 | Karma článku: 7,13 | Prečítané:  2954x

Vraj nevedia, čo je Martinská deklarácia. Strašné! Naozaj? Skôr smutné, pretože to znamená, že ich nedokázal zaujať učiteľ dejepisu a tiež to, že dejiny Československa a Slovenska u nich doma nie sú predmetom konverzácie. Horor!

Samostatné Slovensko vzniklo v roku 1993, takže po použití kalkulačky v mobile, prípadne hlavy,nám vyjde, že ľudia pod 25 rokov už majú Čechov iba za obyvateľov iného štátu. Keď k tomu prihodíme tých, ktorí v tom čase boli deťmi povedzme pod pätnásť rokov, dostaneme veľmi veľa ľudí, ktorí to, že dnes kráčame paralelne, berú ako históriu.

     Že nevedia, čo bola Martinská deklarácia? Oni nepamätajú bližšie a rovnako závažné udalosti. Druhá svetová vojna, holokaust a obesenie prezidenta Tisa, komunistický prevrat, politické vraždy (Kto je Milada Horáková?) a srandisti Gottwald, Zápotocký, Novotný, bratské tanky pod našimi oknami a Husákova normalizácia. Oni nevedia ani celkom presne, o čom bola Novembrová revolúcia, jednoducho preto, že ešte nežili alebo boli celkom malí, ešte nepobrali dosť rozumu, ako zľahka pohŕdavo hovorievajú dospelí.

     Nie je to ich chyba. Pravda, nikto mladým ľuďom nebráni v samovzdelávaní a dnes je možností naozaj celá hromada. Lenže tak, ako sa dieťa samo nenaučí chodiť na nočník a používať príbor, nenaučí sa samo, že má byť zvedavé, že si má utvárať vlastný názor, a to sa nedá, pokiaľ človek nečíta a neštuduje. Na toto všetko potrebuje príklad z domu. Keď v domácnosti nájdete vydizajnovaný dizajn na každom kroku,ale ani meter kníh, ak jedinou témou pri stole sú žrádlo a dovolenky, v televízii stupídne komédie a šport plus šesť pivečiek, ako chcete, aby vedeli, čo je Martinská deklarácia?

    Ozaj, viete len tak z hlavy, čo to vlastne je?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zuzana Kronerová: V slovenčine som viac sama sebou

Audiokniha Majster a Margaréta mi dala riadne zaberať, hovorí herečka.


Už ste čítali?